Campanie de vaccinare aeriana antirabica la vulpi, in judetul Giurgiu

Primăria Municipiului Giurgiu îi informează pe cetățeni că Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Giurgiu va desfășura în perioada 30 octombrie-16 noiembrie o campanie de vaccinare aeriană antirabică la vulpi. Aceasta constă în efectuarea de zboruri în spațiul aerian al județului Giurgiu. În campanie vor fi utilizate cinci avioane din care vor fi distribuite 79.500 de momeli vaccinale pe o suprafață de 3.180 km2, densitatea fiind de 25 km2.
În 170 de localități din județ vor fi amplasate 850 de afișe de informare și alte 850 de afișe de atenționare pentru avertizarea populației despre această acțiune.
În paralel, se va desfășura și campania de distribuire manuală a momelilor vaccinale de vaccin antirabic pentru administrare orală LYSVULPEN por.ad.us.vet. , respectiv un număr de 1.500 de doze urmând să fie plasate manual de către echipe formate din reprezentanții DSVSA Giurgiu, fondurilor de vânătoare și/sau ocoalelor silvice.

Ultima modificare: 24.10.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul ZIUA ARMATEI ROMANE